bip2017

  Jubileusz 75-cio lecia

  Sukcesy

  Archiwum

  XX REGIONALNE MIKOŁAJKI GITAROWE - JAROSŁAW 2 GRUDNIA 2022

   

   

  \

                
  HARMONOGRAM 

  9:00 - UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE 
  9:10 – 10:30 PREZENTACJE UCZNIÓW CZ. I 
  10:30 – 10:50 PRZERWA ŚNIADANIOWA 
  10:50 – 12:10 PREZENTACJE UCZNIÓW CZ. II 
  12:10 – 12:20 PRZERWA 
  12:20 – 13:30 PREZENTACJE UCZNIÓW CZ. III 
  13:30 – 14:30 WYKŁAD 
  14:30 – 15:15 PRZERWA OBIADOWA 
  15:15 – LEKCJE MISTRZOWSKIE

  Wykład
  Podstawowe problemy wykonawcze w jednorodnych zespołach gitarowych"oraz lekcje mistrzowskie poprowadzą
  dr hab. Ewa Jabłczyńska (AMKP Kraków, UJD Częstochowa) oraz dr Dariusz Kupiński (AM Katowice)."
   
       

   

  Harmonogram występów - pobierz

  Zapytania ws. Mikołajek Gitarowych prosimy kierować na adres:
  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  S E R D E C Z N I E    Z A P R A S Z A M Y


  I N F O R M A C J A

  Ogłoszenie

  Dnia 25.11.2022 (piątek)
  nie będzie lekcji z mgr Pauliną Wilk

  W dniach 22.11 - 25.11.2022
  nie będzie lekcji z mgrem Franciszkiem Lotyczem

  W dniach 22.11 - 24.11.2022 r.
  nie będzie lekcji z mgr Bożeną Stachyra-Płonka


  OBCHODY JUBILEUSZU 75-LECIA PSM I ST. IM. F. CHOPINA W JAROSŁAWIU

  Złożeniem kwiatów przy pomniku Fryderyka Chopina stojącego przy zbiegu ul. Jana Pawła II i J. Słowackiego rozpoczęły się w czwartek, 27 października br. uroczyste Obchody Jubileuszu 75-lecia Szkoły Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina w Jarosławiu. Następnie odbyła się uroczysta Msza św. w Kolegiacie pw. Bożego Ciała, podczas której Proboszcz Parafii ks. Prałat Marian Bocho poświęcił nowy sztandar Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Jarosławiu, oraz wygłosił okolicznościowe kazanie przybliżające historię szkoły i jej wieloletnią tradycję i kulturotwórczą rolę w środowisku Jarosławia. Mszę św. współcelebrował ks. Prałat Aleksander Kustra.

   

   

   

  Relacja wideo - link

  Część oficjalna odbyła się w sali koncertowej ZPSM im. Fryderyka Chopina w Jarosławiu i wzięli w niej udział uczniowie, nauczyciele, rodzice i pracownicy szkoły. Pani dyrektor Grażyna Sereda przywitała gości specjalnych, którzy zechcieli przyjąć zaproszenie:

  - Wizytatora CEA - pana Zenobiusza Kajdę                                                                 

  - Byłego Wizytatora CEA - pana Krzysztofa Szczepaniaka 

  - przedstawicieli duchowieństwa: ks.  Prałata Mariana Bochoks. Prałata Aleksandra Kustrę,

  - Burmistrza Miasta Jarosławia – pana Waldemara Palucha

  - Starostę Powiatu Jarosławskiego - pana Stanisława Kłopota

  - Przewodniczącego Rady Powiatu - pana Mariana Fedora

  - Prezesa Fundacji Pomocy Edukacyjnej dla młodzieży im. Heleny i Tadeusza Zielińskich – Pana Marka Puzio i  Przewodniczącego Komisji Stypendialnej pana Jarosława Pagacza

  - przedstawicieli Rotary Club Jarosław - Prezydenta Romana Strokonia i pana Zbigniewa Dziedzica

  - prof. Andrzeja Lupę z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie

  - prof. Romana Fedana z PWSTE w Jarosławiu

  - Prezes Polskiego Chórów i Orkiestr Oddział w Rzeszowie, panią Annę Marek -Kamińską

  - Dyrektorów szkół muzycznych z regionu:
  ZSM nr 1 w Rzeszowie Monikę Welc, ZPSM w Przemyślu Dariusza Baszaka, PSM I i II st. w Stalowej Woli Stalowej Woli Macieja Witka, PSM I st. w Przeworsku Sławomira Wilka, PSM I st. w Łańcucie Michała Horodeckiego, Powiatowego Ogniska Baletowego - Roberta Drewniaka,

  - Dyrektorów i przedstawicieli placówek kulturalnych i oświatowych:
  Panią  Agnieszkę Lech z  CKiP w Jarosławiu, panią Elżbietę Śliwińską - Dąbrowską dyr. JOKiS, Dyrektora Muzeum jarosławskiego pana Konrada Śliwińskiego

  - emerytowanych pracowników szkoły,

  - nauczycieli, absolwentów, uczniów, rodziców i pracowników szkoły

  Przedstawicieli mediów: Ekspresu Jarosławskiego, Gazety Jarosławskiej i Radia FARA


  Sponsorów z podziękowaniami   za wsparcie:

  - Dyrektora Zakładów Mięsnych SOKOŁÓW oddział w Jarosławiu pana Leszka Wybrańca,

  - Państwa Ewę i Tomasza Piotrów właścicieli firmy Firma Agrimpex,

  - Prezesa  BS Jarosław pana Zbigniewa Baryłę,

  - Prezesa PGKiM w Jarosławiu pana Franciszka Gołąba,

  - Dyrektora PKS Jarosław Witolda Duszyńskiego,

  - Państwa Gliwów z firmy Szyldy TeaM Sroka- Gliwa,

  - Państwa Drostek właścicieli firmy ER-TEL Jarosław

  Szczególne podziękowania Pani Dyrektor Grażyna Sereda skierowała do Rady Rodziców za zaangażowanie, trud i aktywne działanie na rzecz uczniów szkoły.


  Ponieważ z dniem 1 września 2022 roku decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Zespół Państwowych Szkół Muzycznych otrzymał imię Fryderyka Chopina, rozpoczynając uroczystość Pani Dyrektor odczytała ten akt., a następnie przedstawiła informacje dotyczące najnowszej historii szkoły.

  Od 2017 roku placówka szczyci się wieloma osiągnięciami swoich uczniów, którzy zdobywają wysokie pozycje w licznych regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach. Wśród najbardziej zdolnych uczniów jest pięciu stypendystów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ośmiu stypendystów Marszałka Województwa Podkarpackiego, ośmiu stypendystów Fundacji Pomocy Edukacyjnej dla Młodzieży im. Heleny i Tadeusza Zielińskich, czy pięciu uczniów objętych patronatem Rotary Club Jarosław. W latach 2019 i 2022 trzej uczniowie otrzymali stypendium „Młoda Polska”, dzięki czemu kupili wysokiej klasy instrumenty koncertowe.

  Do najbardziej znaczących sukcesów w ostatnich latach należą międzynarodowe i ogólnopolskie osiągnięcia uczniów sekcji gitary (Robert Polański), fletu (Jolanta Antonik), perkusji (Henryk Przytocki), trąbki (Franciszek Lotycz), akordeonu (Krzysztof Bury). Nie sposób pominąć w tych sukcesach roli znakomitych akompaniatorów: Wojciecha Majchrowicza, Jakuba Międlara, Agnieszki Antosiewicz i Aleksandra Kozińskiego.

  Największą wizytówką szkoły w środowisku lokalnym i regionalnym jest chór, prowadzony nieprzerwanie od 1984 roku przez Jadwigę Nowosiad. Chór wielokrotnie reprezentował szkołę i miasto Jarosław w międzynarodowych festiwalach i przeglądach w Vyskovie (Czechy), Jaworowie i Lwowie (Ukraina). Jest laureatem prestiżowych konkursów i przeglądów ogólnopolskich i międzynarodowych. Otrzymał pierwsze miejsce w Międzynarodowym Turnieju Chórów Kameralnych w Rzeszowie i Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Polskiej w Jarosławiu.

  W trosce o jak najlepsze efekty kształcenia w szkole organizowane są warsztaty metodyczne we wszystkich specjalnościach i sekcjach prowadzonych w szkole. W 2020 r. we współpracy z Konsulatem Generalnym USA w Krakowie zorganizowane zostały wyjątkowe warsztaty prowadzone przez muzyków z zespołu The Ambassadors Rock Band.

  Historia szkoły muzycznej zawarta jest w niezwykłej na dzisiejsze czasy kronice szkolnej, która jest odzwierciedleniem wieloletniej tradycji szkolnictwa muzycznego w Jarosławiu. To nieoceniona skarbnica wiedzy historycznej. Poniżej prezentujemy ostatnie wybrane, najistotniejsze sukcesy uczniów i nauczycieli w konkursach organizowanych pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Centrum Edukacji Artystycznej.

  • • Felice Guitar Quartet - I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Fullerton w USA - lipiec 2018 (zespół delegowany przez MKiDN reprezentujący Polskę);
  • • GRAND PRIX i I miejsce gr. II w kat. „Flet” dla flecistki w XII Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych „Jupiter”, Kraków 2018;
  • • Dwa II miejsca w XXI Międzynarodowych Spotkaniach Akordeonowych „Sanok 2021”;
  • • I i II miejsce dla akordeonistów w X Konkursie Współczesnej Muzyki Dziecięcej i Młodzieżowej „Srebrna szybka” Kraków 2022;
  • • II i III miejsce dla dwóch trębaczy w Ogólnopolskim Konkursie CEA Młodego Solisty Instrumentów Dętych Blaszanych, Jaworzno 2021.

   Szkoła utrzymuje bardzo dobrą współpracę z władzami samorządowymi Miasta Jarosławia i Powiatu Jarosławskiego, co skutkuje organizacją wielu interesujących koncertów i imprez artystycznych. Festiwal im. Marii Turzańskiej organizowany we współpracy z Centrum Kultury i Promocji pod patronatem Burmistrza Miasta Jarosławia, to impreza ciesząca się ogromnym zainteresowaniem społeczności szkoły i miasta, w ramach której organizowane są recitale znakomitych artystów (m.in. Piotr Paleczny, Stanisław Sojka, Włodek Pawlik, orkiestra Fresco Sonare). Współpraca ze Starostwem Jarosławskim skutkuje organizacją dwóch ważnych imprez muzycznych: koncertów w ramach Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic” oraz Festiwalu im. Jana Kusiewicza promującego muzykę wokalną. Jarosławska sala koncertowa gości także muzyków Filharmonii Podkarpackiej. W roku 2017 ZPSM w Jarosławiu jest organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Polskiej, któremu dotychczas patronował Instytut Muzyki i Tańca instytucja działająca przy MKiDN. Założeniem konkursu jest popularyzacja twórczości polskich kompozytorów wśród uczniów szkół muzycznych ze szczególnym uwzględnieniem mało znanych polskich kompozytorów tworzących w XIX i XX w.


  Uczniowie ZPSM w Jarosławiu uświetniają ważne miejskie wydarzenia, jak np.

  • • 100. rocznica odzyskania niepodległości Polski „Piosenki WOLNEJ Polski” 2018;
  • • 100. rocznica odzyskania niepodległości Polski: koncerty „Piosenki WOLNEJ Polski”, Koncert muzyki Ignacego Jana Paderewskiego , Koncert religijno-patriotyczny „Królowo Polski módl się za nami”;
  • • Premiera filmu dokumentalnego pt. „Kidałowice - Zapomniana Historia” - udział ze „Stowarzyszeniem Ocalić przeszłość dla przyszłości” oraz TVP3;
  • • Koncert Muzyki Polskiej w 188. rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego;
  • • Koncerty cykliczne w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Ofiar Holokaustu;
  • • Koncert dla Stowarzyszenie Przyjaźni Polsko - Węgierskiej Oddział w Jarosławiu;
  • • Koncerty muzyki religijnej chóru, orkiestry i solistów w jarosławskich parafiach;
  • • Współpraca z Ambasadą USA w Krakowie - 18 października 2022 r. szkoła gościła U.S Air Forces In Europe Band – Zespół Amerykańskich Sił Powietrznych w Europie.

   Wysoki poziom kształcenia, dobra atmosfera pracy w szkole motywują nauczycieli do podnoszenia kompetencji zawodowych i powodują, że jarosławska szkoła muzyczna cieszy się w środowisku lokalnym dużym uznaniem. Szkoła stale się rozwija, liczebność uczniów wzrosła ze 190 do 270 w ostatnich 5 latach. W dniu 1 września 2022 roku na wniosek Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego, decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego , Zespół Państwowych Szkół Muzycznych otrzymał imię Fryderyka Chopina. Rada Rodziców przy wsparciu sponsorów ufundowała nowy sztandar szkoły.

   

  Odznaczenia i nagrody

  W związku z Jubileuszem 75-lecia szkoły, na wniosek dyrektora szkoły Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński przyznał odznakę honorową „Zasłużony dla kultury polskiej” doktorowi habilitowanemu Jackowi Ściborowi

  Nagrodą dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej Zdzisława Bujanowskiego zostali uhonorowani:

  Jolanta Antonik
  Krzysztof Bury
  Jadwiga Nowosiad
  Grażyna Sereda

  W związku z niedawno obchodzonym Dniem Edukacji Narodowej pani dyrektor złożyła życzenia wszystkim pracownikom szkoły.
  Z tej też okazji przyznane zostały Nagrody Dyrektora Szkoły następującym osobom:

  1. Agnieszka Antosiewicz
  2. Martyna Lasota
  3. Franciszek Lotycz
  4. Wojciech Majchrowicz
  5. Jakub Międlar
  6. Joanna Nowak
  7. Paweł Nowak
  8. Bogusław Pawlak
  9. Piotr Polański
  10. Henryk Przytocki
  11. Jacek Ścibor oraz
  12. Lotycz Tomasz
  13. Rzeszut Małgorzata


  Podczas uroczystości głos zabrali:

  1. Wizytator CEA reg. Podkarpackiego pan Zenobiusz Kajda
  2. Były wizytator CEA ( w latach 1990-2021) pan Krzysztof Szczepanik
  3. Burmistrz Miasta Jarosławia – pan Waldemar Paluch
  4. Starosta Powiatu Jarosławskiego pan Stanisław Kłopot oraz pan Marian Fedor Przewodniczący Rady Powiatu
  5. Dyrektor biura poselskiego pana Tadeusza Chrzana
  6. Prezes Polskiego Chórów i Orkiestr Oddział w Rzeszowie, Anna Marek – Kamińska

   


  Listy gratulacyjne


  27 października - część oficjalna


  27 października - koncert w wykonaniu solistów, zespołów i orkiestry PSM II st.

   

   W piątek 28 października  w holu szkoły została odsłonięta pamiątkowa tablica poświęcona byłej dyrektor szkoły śp. Elżbiecie Dąbrowskiej. Na tablicy oprócz wizerunku wieloletniej dyrektor PSM I st. im. F. Chopina w Jarosławiu znajduje się odwzorowany cytat, napisany przez nią odręcznie: „Każdy powinien zostawić pamiątkę, że nie żył darmo na tej ziemi”.

  Tablicę odsłoniła jej córka Magdalena Bar z wnuczką Antosią.
  Następnie w sali koncertowej ZPSM im. F. Chopina w Jarosławiu odbył się koncert „In memoriam Elżbiety Dąbrowskiej” w wykonaniu nauczycieli szkoły.

  Wystąpili: Jagoda Pietrusiak-Kasprzyk (flet), Julia Surmacz (skrzypce), Jacek Ścibor (tenor), Aleksander Koziński (fortepian), Marcin Kasprzyk (fortepian), Łukasz Stanisławczyk (fortepian) i Paweł Węgrzyn (fortepian). O życiu i działalności dyrektorskiej mówiła podczas koncertu Grażyna Sereda, dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Jarosławiu:

   

  "In memoriam Elżbiety Dąbrowskiej"

  Każdy powinien zostawić po sobie pamiątkę, że nie żył darmo na tej ziemi” – cytat znaleziony w internecie i odręcznie odnotowany na małej karteczce przez panią Elżbietę Dąbrowską umieszczony został jako motto na pamiątkowej tablicy… miała taki zwyczaj, że ciekawe myśli, cytaty, aforyzmy odnotowywała w różnych miejscach, na małych karteczkach, na marginesach różnych notatek - jakby odnajdując w nich werbalizowanie celów, jakie przyświecały jej w życiu. Z własnych wspomnień wiem, że bardzo lubiła twórczość księdza Jana Twardowskiego i ceniła myśli Jana Pawła II.

  4 kwietnia 2022 r. pożegnaliśmy Elżbietę Dąbrowską, osobę silną, odważną a jednocześnie bardzo wrażliwą, wieloletnią dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Fryderyka Chopina w Jarosławiu. Je pamięci dedykujemy dzisiejszy koncert- koncert w wykonaniu nauczycieli Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Jarosławiu.

  Z muzycznym środowiskiem Jarosławia pani Elżbieta Dąbrowska była związana przez większość swojego życia - PSM I st. w klasie pana Mariana Trzeciaka ukończył w 1963 r., naukę kontynuowała w PSM II st. w Rzeszowie, a następnie w na wydziale Pedagogiki Instrumentalnej Akademii Muzycznej w Krakowie. Pracę w jarosławskiej szkole muzycznej rozpoczęła w 1972 r. jako nauczycielka skrzypiec. Dyrektorem szkoły był wówczas mgr Marian Trzeciak. W roku 1977, kiedy pan Trzeciak został powołany na stanowisko starszego wizytatora, zaproponowano jej objęcie stanowiska dyrektora szkoły. Z kroniki szkolnej, którą w tamtych czasach prowadzili dyrektorzy szkoły znajduje się pierwszy wpis sporządzony 1 grudnie 1977 ręką pani Elżbiety, mówiący o tych faktach. 1 stycznia 1978 r. oficjalnie objęła stanowisko dyrektora. W pierwszych latach jej dyrektorowania odbyło się wiele wyjazdów zespołów, orkiestr i chórów na regionalne konkursy w Przemyślu i Przeworsku, gdzie zespoły te znalazły się w ścisłej czołówce grupy laureatów. Zespoły prowadzone były w większości przez pana Władysława Stęchłego oraz Piotra Błaszczyszyna. W kronikach znajdują się zdjęcia, na których młodziutka pani dyrektor z dumą prezentuje nagrody i puchary. W okresie tym miały miejsce również recitale znanych artystów i orkiestr, m. in. pianistów: Janusza Olejniczka, Tadeusza Kernera z USA, Krystiana Zimermanna, czy Reginy Smendzianki.

  Na szczególną uwagę zasługują starania pani Dąbrowskiej w dążeniu do poprawienia i unowocześnienia bazy lokalowej szkoły. Cel ten przyświecał jej przez wszystkie lata kierowania szkołą. W 1986 r. rozpoczął się remont budynku przy ul Słowackiego 2, który trwał do 1991 r. Sale lekcyjne i sanitariaty zostały zmodernizowane, a na III piętrze powstała mała sala koncertowa, w której można było organizować imprezy o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim. Odbywały się tam m. in. szkolne konkursy zespołów „Od duetu do nonetu”, Regionalne przesłuchania akordeonowe i makroregionalne przesłuchania perkusyjne z udziałem wybitnych pedagogów i profesorów. Prowadzone też były regionalne warsztaty skrzypcowe przez panią Helenę Ostapowicz i Annę Schmidt, profesor z Niemiec. W szkole w tym czasie mają miejsce również recitale wybitnych artystów: Sinfonietta Cracovia,,, „Reiner Trio” oraz laureatki XI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im H.. Wieniawskiego – Akiko Tanaka.

  „Mam takie marzenie….”

  Obserwując dokonania pani dyrektor Elżbiety Dąbrowskiej można stwierdzić, że często podejmowała trudne wyzwania - wydawałoby się mało realne - a jednak odwaga i determinacja w działaniach pozwoliły jej na realizację tych marzeń. Marzenia te dotyczyły nie tylko sfery życia osobistego, lecz wielkich przedsięwzięć zawodowych.
  Choć do nowo wyremontowanego budynku szkoły wprowadziliśmy się w 1991 r., pani dyrektor Elżbieta Dąbrowska występuje do UM o przyznanie działki na budowę nowego budynku szkoły przy ul. Baśki Puzon. Występuje również do Ministerstwa Kultury i Sztuki z prośbą o przyjęcie inwestycji do realizacji. Inicjatywa ta spotkała się z akceptacją władz i rozpoczęła się budowa nowego budynku szkoły z własną salą koncertową.

  W tym czasie rozpoczęłam pracę w jarosławskiej szkole muzycznej i stałam się świadkiem tych wielkich przedsięwzięć.

  Będąc dyrektorem Państwowej Szkoły Muzycznej w Jarosławiu pani Elżbieta Dąbrowska potrafiła zawsze skupiać życie kulturalne miasta wokół placówki, którą kierowała. Jej ogromna dbałość o poziom kształcenia skutkowała organizacją wielu imprez o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim, w efekcie czego nasi uczniowie osiągali spektakularne sukcesy w konkursach muzycznych i podejmowali dalsze kształcenie.

  W 1995 r. w nawiązaniu do wspaniałych przedwojennych tradycji miasta Jarosławia, przy PSM postało Towarzystwo Muzyczne, którego pani Elżbieta Dąbrowska została prezesem. Przy Towarzystwie Muzycznym i we współpracy z Państwową Szkołą Muzyczną przeprowadzone zostały liczne inicjatywy artystyczne m.in. działalność Grupy Poetyckiej, Młodzieżowej Orkiestry Dętej, recitale wielu wspaniałych artystów. Odbywały się cykle koncertów „Poezja i muzyka” w różnych placówkach kulturalnych i na terenie szkoły. W 1999 r. ma miejsce inauguracyjny występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej, która wraz z chórem prowadzonym przez panią Jadwigę Nowosiad reprezentuje szkołę i miasto Jarosław na imprezach międzynarodowych w Vyskowie w Czechach, w Michalowcach na Słowacji, we Lwowie i Jaworowie na Ukrainie. Przemarsze orkiestry przez miasto budzą zachwyt w społeczności Jarosławia, a koncerty w kościołach to wspaniałe, wielkie widowiska muzyczne. W 1997 r. pani Elżbieta Dąbrowska odbiera pierwszego JAROSŁAWA W DZIEDZINIE KULTURY - honorową nagrodę Burmistrza Miasta Jarosławia, przyznaną PSM I st. im. F. Chopina w Jarosławiu.

  Jak już wcześniej wspomniałam na początku lat 90-tych rozpoczęła się budowa nowej szkoły, która trwała długo… brakowało środków, piętrzyły się problemy formalne. Jednakże w grudniu 2005 r. ma miejsce uroczyste otwarcie owego budynku szkoły przy ul. Baśki Puzon. Do użytku zostaje oddana część dydaktyczna bez sali koncertowej. Wstęgę uroczyście przecina wizytator CEA pan Krzysztof Szczepaniak, a ks. Prałat Aleksander Kustra dokonuje poświęcenia budynku i przekazuje szkole krzyż, który zostaje zawieszony w centralnym miejscu szkoły. Marzenie pani Elżbiety Dąbrowskiej spełnia się…. W części… przed nią kolejny etap budowy – sala koncertowa. Ale nie tylko sprawy lokalowe zajmują uwagę pani dyrektor. Uczniowie reprezentują szkołę w coraz liczniej organizowanych konkursach, są obecni na wszystkich ważnych wydarzeniach miasta i powiatu, wyjeżdżają na różne koncerty do filharmonii, teatrów muzycznych Lwowa, Krakowa i Warszawy. Odbywają też cykl wycieczek” „Śladami Fryderyka Chopina” do Żelazowej Woli, Warszawy, Kąśnej Dolnej i Poturzyna.

  W 2007 r. z okazji Jubileuszu 50-lecia PSM I st. w Jarosławiu do szkoły przyjeżdża wielu znamienitych gości, m. in. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski. Zapoznaje się z problematyką dotyczącą II etapu budowy - budowy sali koncertowej.

  Pani Elżbiet Dąbrowska, jako prezes Towarzystwa Muzycznego w 2006 r. powołuje Szkołę Muzyczną II st. Towarzystwa Muzycznego w Jarosławiu, która stanowić będzie bardzo znaczący rozdział w rozwoju jarosławskiego szkolnictwa muzycznego. Wraz z Zarządem TM powierza mi funkcję dyrektora tejże szkoły. Szkoła ta funkcjonowała do 2019 r. i wypuściła ponad 40 absolwentów, z których ok. 50% podjęło dalsze kształcenie w akademiach muzycznych w całej Polsce. W 2009 r. kiedy w Kamienicy Attavantich powstało Centrum Kultury i Promocji, pani dyrektor nawiązała z placówką współpracę, a Sala Lustrzana, na dwa lata stała się naszą salą koncertową. To tam do 2011 r. odbywały się wszystkie większe imprezy muzyczne organizowane przez szkołę, m. in. Regionalne Obchody Roku Chopinowskiego pod patronatem Krzysztofa Szczepaniaka Głównego Wizytatora CEA w Warszawie.
  Nawiązana zostaje też współpraca z klubem Melomana Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego przy PWSTE w Jarosławiu. Nadzór nad przygotowaniem prelekcji powierza pani Dąbrowska panu Bogusławowi Pawlakowi. Do 2014 r. przeprowadzonych zostaje ponad 100 wykładów, audycji i prelekcji.

  W 2011 r. spełnia się jedno z WIELKICH MARZEŃ pani Elżbiety Dąbrowskiej:
  do użytku uroczyści zostaje oddana sala koncertowa szkoły muzycznej - wyposażona w organy marki Ahlborn i fortepian koncertowy STEINWAY.

  Wraz z oddaniem sali koncertowej dla szkoły zaczyna się nowy etap. W szkole organizowane są najważniejsze koncerty klasyczne w Jarosławiu. Organizowane są we współpracy z Burmistrzem Miasta Jarosławia i Starostą Jarosławskim: Festiwal im. Marii Turzańskiej, koncerty w ramach Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic”, zapraszani są artyści Filharmonii Rzeszowskiej, Krakowskiej, wielkie zespoły wokalno-instrumentalne, m.in. z ZPSM w Przemyślu pod dyrekcją Antoniego Gurana, dokonywane są nagrania muzyczne.
  Marzenia pani Elżbiety Dąbrowskiej o nowoczesnej bazie lokalowej na miarę XXI wieku, z własną salą koncertową – spełniają się.

  Ostatni rozdział życia zawodowego pani Elżbiety Dąbrowskiej to czas, kiedy odchodzi z funkcji dyrektora PSM I st. w Jarosławiu, ale ze środowiskiem się nie rozstaje. Przejmuje funkcję dyrektor SM II st. TM w Jarosławiu i….. realizuje znowu wspaniały, wielki projekt. Dzięki jej staraniom, zespół FELCE GITAR QUARTET prowadzony przez pana Roberta Polańskiego zostaje delegowany przez MKiDN jako reprezentacja Polski na bardzo prestiżowy międzynarodowy konkurs GFA do Louisville w Stanach Zjednoczonych i… zdobywa tam I miejsce. Zespół ten zdobył w tym konkursie pierwsze miejsce ponownie w 2018 roku w Fullerton.

  W 2018 r. Pani Elżbieta Dąbrowska postanawia jednak odejść całkowicie z pracy, a swoją uwagę skierować na największą miłość swego życia: córkę Magdalenę - i pomóc jej w wychowaniu wnuczki Antosi , a potem wnuka Gabrysia.

  Przez te lata dała się poznać jako człowiek o znakomitych zdolnościach kierowniczych i organizacyjnych, jako wymagający przełożony, a jednocześnie osoba otwarta na sprawy uczniów i potrzeby pracowników. Jej dzieło na zawsze wpisało się historię szkoły i miasta, a cytat widniejący na tablicy pamiątkowej zrealizowała w pełni.

  Grażyna Sereda

  Dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Jarosławiu

   


  28 października - koncert „In memoriam Elżbiety Dąbrowskiej”
  Z okazji obchodów jubileuszowych została złożona wiązanka kwiatów pod pomnikiem Fryderyka Chopina przy ul. Słowackiego, oraz na grobach byłych dyrektorów szkoły: Elżbiety Dąbrowskiej, Henryka Paraniaka i Mariana Trzeciaka. W dniach poprzedzających jubileusz nauczyciele szkoły odwiedzili groby wszystkich pracowników szkoły pochowanych na jarosławskich cmentarzach. Zostały również odwiedzone groby naszych nauczycieli pochowanych na przemyskim i przeworskim cmentarzu.     P O D Z I Ę K O W A N I E

   

                    Dyrekcja Zespołu Państwowych Szkół  w Jarosławiu pragnie podziękować i wyrazić swoją wdzięczność  niżej wymienionym Firmom, Instytucjom i Osobom Prywatnym za wsparcie finansowe obchodów jubileuszowych 75-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Fryderyka Chopina.


  - Rada Rodziców przy ZPSM im. F. Chopina w Jarosławiu
  - Agrimpex Tomasz Piotrow
  - Zakłady Mięsne SOKOŁÓW - Jarosław
  - Bank Spółdzielczy w Jarosławiu
  - Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Jarosławiu Sp. z o.o.
  - Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej Jarosław Spółka Akcyjna
  - Firma Handlowa "ER-TEL" Ewelina i Ireneusz Drostek s.c.

   

  Dziękujemy mediom, które uroczystości jubileuszowe objęły swoim patronatem:

  - EKSPRES  JAROSŁAWSKI

  - Radio  FARA

  - Gazeta  Jarosławska  Światowej sławy amerykański zespół wojskowy „Ambassadors Rock Band” zagrał w wypełnionej po brzegi Sali koncertowej ZPSM im. F. Chopina w Jarosławiu – znakomitych artystów oklaskiwano na stojąco - 18 października 2022 r.  Zespół amerykańskich lotników utworzony w ramach United States Air Forces In Europe Band (USAFE Band) wystąpił w ubiegły wtorek - 18 października w wypełnionej po brzegi Sali Koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Jarosławiu. Zespół USAFE jest światowej sławy zespołem muzycznym składającym się z 45 muzyków w służbie czynnej. Do Jarosławia zawitał w 10-osobowym składzie. Band powstał w 1943 roku jako zespół wojskowy Sił Powietrznych Armii Stanów Zjednoczonych, a celem jego działania było zapewnianie rozrywki kulturalnej żołnierzom amerykańskim i podnoszenie ich morale na frontach. W czasie znakomitego koncertu zespół zaprezentował autorskie opracowania muzyki filmowej z największych hollywoodzkich produkcji, nowoorleański jazz i wszystko z rockowymi brzmieniami oraz swingiem. USAFE Band wykonał też covery najbardziej znanych amerykańskich piosenek. Specjalnym gościem był Major Rafael Francisco Toro-Quiñones, pochodzący z Portoryko, który jest dowódcą zespołu Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w Europie (USAFE) znajdujego się w bazie lotniczej Ramstein w Niemczech. Turnée zespołu w Polsce, którego jednym z punktów był koncert w Jarosławiu jest wyrazem dążeń Departamentu Stanu i Konsulatu USA w Krakowie do umacniania amerykańsko-polskich więzi kulturowych. Kolejnym specjalnym gościem był podpułkownik Maksym Husak - dyrygent Narodowej Orkiestry Prezydenckiej Ukrainy, natomiast szczególnie wzruszającym momentem było gościnne dołączenie do amerykańskiego zespołu ukraińskiej wokalistki, st. szer. Anny Khabarovej z Reprezentacyjnej Orkiestry Sil Zbrojnych Ukrainy. Wspólny występ zawierał wyjątkowe chwile radości, refleksji i interakcji muzyków z licznie przybyłą publicznością. Były to te chwile, które udowadniają, że muzyka potrafi wywoływać prawdziwe, silne emocje i docierać do ludzi z różnych środowisk i kultur. Amerykańskich artystów i ukraińską wokalistkę po niezwykłym i niepowtarzalnym koncercie oklaskiwano długo i na stojąco.

  Plan zajęć ZPSM im. F. Chopina w Jarosławiu 2022/2023  Podział godzin dla PSM I st. im. F. Chopina na 2022/2023 - pobierz (od. 10 października 2022 r.)
  Podział godzin dla PSM II st. na 2022/2023 - pobierz (od. 10 października 2022 r.)

   

   

  Translator

  plenfrdeitptru

  Szukaj na stronie

  Statystyka odwiedzin

  Poland 89,9%Poland
  United Kingdom 6,8%United Kingdom
  United States 1,9%United States
  Germany 0,3%Germany
  Nigeria 0,2%Nigeria
  Italy 0,2%Italy
  France 0,1%France
  Russian Federation 0%Russian Federation
  Spain 0%Spain
  Switzerland 0%Switzerland

  Dzisiaj: 14
  Wczoraj: 59
  Bieżący tydzień: 366
  Poprzedni tydzień: 399
  Bieżący miesiąc: 1521
  Poprzedni miesiąc: 2305
  Ogółem: 56434